Monster / Cani

Yapımı: 2003 – Amerika-Almanya
Tür: Polisiye, Dram, Gerilim
Süre: 109 dk
Yönetmen: Patty Jenkins
Senaryo: Patty Jenkins
Oyuncular: Charlize Theron, Christina Ricci, Bruce Dern, Lee Tergesen

Konu:

Lezbiyen ve hayat kadını olan bir seri katilin gerçek yaşam öyküsünü anlatan film. Defalarca dünyanın en güzel kadını seçilen Charlize Theron, ilk kadın seri katili canlandırdığı Monster (Canavar) ile sevenlerini şoke etmiştir. Trajik bir yaşam öyküsü olan Aileen Wuornos’u canlandıran ünlü aktris, film için inanılması güç bir dönüşümden geçmiştir. Bu film 1989-1990 yılları arasında çok sayıda insanı öldürerek, dünyanın ilk kadın seri katili olarak bilinen Aileen Wuornos’un gerçek hikâyesidir.

Yakalandıktan sonra, 1992’de 5 kişiyi öldürmekten suçlu bulunan Wuornos’un öyküsü, ABD ve dünya kamuoyunu epey meşgul etmiş, aynı zamanda bir lezbiyen de olan ve hayat kadınlığı yapan Wuornos, kurbanlarını ilişkiye girdiği insanlar arasından seçmektedir. Kadın katilin kurbanlarını ormana götürüp sakladığı ortaya çıkmış, ancak benzer şekilde öldürdüğünden şüphe duyulan 2 kişinin daha cesedi bulunamamıştır.

Wuornos’un eski kadın aşığı mahkemede aleyhine tanıklık etmiş; avukatının sanığın çocukluğunda maruz kaldığı kötü muamele ve tacizi hafifletici neden olarak öne sürmesi jüriyi ikna etmemiş ve 2002’de gerçekleşen idamına karar verilmiştir.

Charlize Theron’un bu konuya çok inanması yapımcı olarak filmi çekmesini sağlamış; sonuçta hem akademi ödülünü kazanmış hem de film başına 10 milyon dolar alarak en çok kazanan ilk 10 kadın oyuncu arasına girmesini sağlamıştır.

Fragman:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*