Tom the Movie

Yapımı: 2015 – Finland
Tür: Dram, Romantik
Yönetmen: Vesa Kuosmanen, Henri Huttunen
Oyuncular: Olli Rahkonen, Martti Manninen
Senaryo: Tuomo Rämö, Akseli Hannula, Vesa Kuosmanen, Henri Huttunen

 

Özet: 1971 yılına kadar Finlandiya’da eşcinsel olmak demek, toplum tarafından akıl hastası, zayıf ve kadınsı görülmek, yakalanırlarsa yıllar boyu süren hapis cezası demekti. Binlerce eşcinsel polis baskınlarıyla tutuklandı, kimileri “tedavi” adı altında akıl hastanelerine gönderildi, isimleri gazetelerde yayınlandı. Çoğu bu utançla yaşayamadı ve intihar ettiler.

Böyle bir ortamda kendi varlığını korumaya çalışan biri vardı. İkili bir hayat yaşıyordu. Gündüz yetenekli bir sanatçı ve piyanistken, geceleri eşcinselliğinden yaşadığı utancı azaltmak için kendini erotik çizimlere yapmaya vermişti. Gizlice kendi fantazilerinde yarattığı bir başka dünyadaki kaslı, deri kıyafetlerin içindeki iri yapılı erkeklerin resimlerini çiziyor, o güne kadar görülmemiş, tamamıyla farklı bu homoerotik sanat, eşcinseller için devrimci bir dünya yaratıyordu: gururlu, sağlıklı, utançsız, özgür ve tamamıyla maskülen. Neşeli ama agresif şekilde normları yıkan.

Onun sanatı ABD’deki devrimi ateşledi, kendine güvenen ve kendisi olmaktan gurur duyan yeni bir eşcinsel nesle güven verdi. Artık Tom of Finland dünya çapında tanınıyor. Şimdiyse Touko Laaksonen’i tanıma zamanı.

 

Fragman:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*