How to Survive a Plague / Kırandan Sağ Çıkmak

Yapım: 2012 – Amerika
Tür: Belgesel
Süre: 90 dakika
Yönetmen: David France
Senaryo: David France, Todd Woody Richman, Tyler H. Walk
Oyuncular: Bill Bahlman, David Barr, Gregg Bordowitz, George H. W. Bush, Bill Clinton, Spencer Cox, Jim Eigo, Susan Ellenberg, Anthony S. Fauci, Mark Harrington, Jesse Helms, Garance Franke-Ruta, Larry Kramer, Mathilde Krim, Ed Koch, Iris Long, Ray Navarro, Ann Northrop, Bob Rafsky, Peter Staley

Özet: Arsız kapitalizmin iplerini kopardığı yıllar olarak hatırlanan Reagan döneminde ABD’de geyler ve hiv+ bireyler hastalıkla boğuşurken sistemin ilgisizliğinden dolayı başlarının çaresine bakmaya çalışıyor. ACT, UP ve TAG adlı oluşumlarla da hastalığa bir an önce çare bulunması ve ilaca herkesin ulaşabilmesinin bir hak olarak görülmesi için devleti hareket etmeye çağırıyordu. Güvenlik kuvvetlerinin şiddet uygulamaktan çekinmediği protestocular yüzsüz devlet erkanı tarafından adeta lanetleniyor, sonucunda üretim ederi hala tam olarak bilinmemesine rağmen gayet pahalı olan HIV/AIDS ilaçları eczane raflarında yerini alıyordu.

Yüzyılın vebası olarak da anılan hastalığı başından itibaren takip eden gazeteci David France “How to Survive a Plague” belgeseli ile dünya çapında birçok ödülün sahibi oldu. 1992 yılında AIDS’e bağlı komplikasyonlardan ölen partnerine adadığı belgeselde o dönemde çekilmiş 700 saatlik malzemeden damıtılmış görüntüler yer alıyor, hayatta kalanlarla etkileyici röportajlar da belgeselin içinde yer alıyor.

Fragman: